oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Yavru Köpeklerin Beslenmesi

Yavru Köpeklerin Sahiplenilmesi ve Beslenmesi

 

Bir yavru sahiplenmek istediğinizi görüyoruz tebrikler  
Yavru bir köpek sahiplenen pek çok hayvan sever gibi sizlerde yavrunuzla sağlıklı mutlu bir ömür geçirmek istiyorsunuzdur, o zaman bu makalemiz tam ihtiyacınız olan şey, hadi hep birlikte yavrumuz için neler yapmamamız gerektiğini öğrenelim.

* Sahiplenme
Biliyoruz çok heyecanlısınız, olmalısınız da  evinizin yeni küçük üyesi geliyor. Peki bir yavruyu sahiplenmek için en uygun dönem ne zaman? 8 – 10 hafta arası neden? 8 haftalıktan sonra sahiplenirseniz hem sütten kesilmiş olur hemde kardeşleri ve annesiyle birlikte köpek becerilerini kazanmış olur. 10 haftayı çok geçirmemeyi çalışın, sosyalleşme ve alışma evresine başlamış olur ve size alışmakta zorluk çekebilir.
Yeni evine sabah getirmeye özen gösterin bu sayede gece kalacağı evi daha iyi tanıma şansı bulur ve gece daha iyi uyum sağlar.
İlk gün mümkün olduğunca az misafir ve gürültü olmasını sağlamanız çok önemli, ilk izlenim hayatınızı şekillendirecektir yavrumuzu korkutmak istemeyiz.

* Bakım

Yavrumuzu almaya hazırız peki yavrumuzun hakkında ne biliyoruz ? Bilmemiz gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:


* Yavrumuz tamamen sütten kesilmiş mi ?
* Tuvalet eğitimine başlandı mı?
* Aşı ve Parazit kontrolleri ne durumda?

 

* Beslenme

Yavrumuz artık evimizde, peki onun ömrünün tüyleri gibi uzun ve sağlıklı olması için nasıl beslemeliyiz?
Yavrularımız için ilk 6 ay çok önemlidir. 6 aylık süreçten sonra uzman veteriner hekimlerimizinde sık sık belirttiği gibi köpeklerin beslenmesi insanlarınki gibi rutindir.

* İlk 6 Hafta:
Yavrumuz eğer herhangi bir sebepten dolayı ilk 6 haftalıktan önce bizimle buluşmuşsa korkacak ve endişe edecek birşey yok yavaş yavaş yavrumuzu büyüteceğiz.
İlk 6 hafta yavrularımızın sadece süt içmesi gereklidir. Süt anne bulabilirsek süt anne ilk önceliğimiz, eğer bulamazsak veteriner hekimlerimizden temin edeceğimiz özel olarak üretilmiş süt tozu temin edip hekimimizin bize belirteceği ölçeklerde su ile sulandırıp, yavru köpekler için üretilmiş biberonlarla 45 derecelik açıyla sütümüzü içiriyoruz.
İlk 6 hafta boyunca yavrularımızı 3 – 4 saatte bir beslememiz gerekiyor.

* 2 – 6 ay:

6. haftadan sonra yavrularımızın gelişimi önemli bir ölçüde tamamlanmıştır. 6. haftadan 2 aya kadar süreçte yavrumuzu sütten yaş mamaya geçirme aşamasına başlamalısınız. Sizlerinde dikkatini çekecektirki artık biberonlarınızı yemeye çalışacaktır ufak yavrularınız  bu iyi bir haber artık yaş mama vakti. Buradan size uygun mamaları bulabilirsiniz. Mamanızı seçtikten sonra gelelim beslenme miktarına;

 

6 aylık ve üzeri yetişkin yavrularımızın beslenmeleri için buradaki makalemize göz atabilirsiniz