oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Yavru Kedierin Beslenmesi

YAVRU KEDİLERİN BAKIMI

Issız köşede tek başına veya kardeşleriyle birlikte bir Kedi kedi mi buldunuz? İlk yapmanız gereken şey önce terk edildiğinden emin olmanız Annesi yemek aramaya gitmiş ve geri dönecek olabilir, isteyeceğimiz en son şey bir yavruyu annesinden ayırmaktır. Hiçbir zaman bizler öz annenin yerini tutamayız. Burada dikkat etmemiz gereken noktalar, kediler temiz mi? Karınlarında hafif şişkinlik var mı? Bir arada toplu bir şekilde yatıyorlar mı?  Eğer kedilerimiz bu saydığımız konfora sahiplerse anneleri onlarla ilgileniyor ve muhtemelen geri dönecektir. Terk edildiklerinden tamamen eminseniz o zaman tebrikler artık ufak yavru kedileriniz var.

Gelin hep birlikte kedilerimize nasıl bakacağımızı öğrenelim;

*İlk önceliğimiz vücut sıcaklığı
3 haftalıktan küçük kedilerimiz kendi vücutlarını ısıtma yetileri yoktur bu sebeple bu görev bizlere düşmekte. Kedilerimizin kaç haftalık olduğunu bilmiyorsak buradaki bağlantıdan bakıp tahmin edebiliriz. İlk işimiz bir battaniye bulup güzelce sarmak olacaktır. Ardından küçük bir karton kutunun içerisine eğer evinizde varsa, sıcak su torbasını yoksa, pet şişe veya lateks eldivenleri sıcak su ile doldurup kutumuzun tabanına koyuyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus yavrumuz ile kutumuzun tabanına koyduğumuz sıcak su torbasının birbirine temas etmemesi, bunun için torbamız ile yavrumuz arasına bir battaniye daha sermemiz gerekiyor. Artık kedimiz üşümüyor, mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürüp sağlık probleminin olup olmadığına baktırmamız gerekiyor.

*Yavru Kedimizin Beslenmesi

Yavru kedimiz ilk 4-5 hafta konserve veya kuru mama tüketemez bunun yerine yavrumuza veteriner hekiminizden aldığınız Süt tozunu içirmelisiniz. Eğer veterinere gitme şansınız o anda yok ise bunun yerine geçici olarak bir biberona yarısı Su yarısı Laktozsuz Süt olacak şekilde karışım yapıp kedimizi doyurabilirsiniz.
Peki ne sıklıkla besleyeceğiz? İşte burada sizin tam bir anne/baba olup Kedinuz için fedakarlık yapmaya başlamanız gerekiyor.
1 Haftalık Yavru kediler 2 – 3 saatte bir
2 Haftalık Yavru kediler 4 – 6 saatte bir
3 – 4 Haftalık Yavru kediler 6 – 8 saatte bir;
beslenmelidir.
4-5 haftalıktan sonra yavrularımızı konserve mamalar ile beslememiz daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Buradaki makalemizden konserve mama seçimi ile ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.
*Yavru kedimize su içirmeyecek miyiz?
Dediğinizi duyar gibiyiz 
Süt içen yavrularımız su ihtiyacını karşılarlar konserve mamaya geçiş sürecine kadar su ihtiyacı hissetmeyeceklerdir. Sizler yinede ayaklanmaya başladığı andan itibaren odanızın ufak bir köşesine miniğimiz için ufak bir kabın içerisinde temiz su bırakın. Konserve mamaya geçince su ihtiyacı hissedecektir su içmesi için kesinlikle zorlamayın mama kabının hemen yanına biraz su bırakın kendi kendine su içmeye başladığını göreceksiniz.

*Yavru kedinin tuvalet ihtiyacı

Kedimizin tuvalet ihtiyacını 4 haftalık olana kadar anne kedilerin yardımıyla gerçekleştirir. Anne kediler her öğünden sonra tavrularının arka taraflarını yalayarak onları uyarır ve tuvaletlerini yapması gerektiğini hatırlatır. Bu durumda anne kedi bizler oluyoruz. Peki biz bunu nasıl yapacağız tabiki pamuk yardımıyla bir parça pamuğu ıslatıp her beslenmeden sonra kedimizi uyararak tuvaletlerini yapmasına yardımcı olacağız.

*Yavru kedilerin tuvalet eğitimi

Yavru kedimizin tuvalet eğitimi için 4 haftalık olana kadar sabretmeliyiz, acele etmek yok. Yürümeye ve etrafını tanımaya başladıktan sonra yavrumuz kendi ihtiyacını görmeye hazır. Kedimizin çıkabileciği yükseklikte bir kap ayarlayıp içerisine kedi kumumuzu döküyoruz. Ardından alışması için kedimizi besledikten sonra incitmeden kumun içerisine koyup patilerini kuma sürtüyoruz, çıkan koku ve ses iç güdüsel olarak tuvaletlerini yapması gerektiğini haber verecektir. Az önce söylediğimiz gibi acele etmek yok bunu bir kaç gün tekrarlayın mutlaka alışacaktır.