oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Tüy Sağlığı

* Kedilerde Tüy Sağlığı

Kedilerde tüy sağlığını etkileyen bir kaç faktör bulunmaktadır.
– Alerjiler
– Sindirelemeyen besinler
– Düzenli olarak alınmayan ölü tüyler

*Alerjiler
Kediler, tıpkı insanlar gibi bazı maddelere karşı alerji duyabilirler bunlardan en yaygınları plastik, kauçuk ve bazı kumaşlardır. Bunların yanı sıra gıda alerjisi de sık görülen ve tüy sağlığını önemli derecede etkileyen faktörlerdendir. Yavrularınız için zararlı gıdaların hangileri olduğundan bahsettiğimiz makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.
* Sindirilemeyen Besinler
Sindirimi zor, kalitesiz ve besin yönünden zayıf besinler ciddi iç hastalıklara sebebiyet verebilir ve bunun dışa vurumu dökülen tüyler olarak karşımıza çıkabilir. Bunun önüne geçmek için doğru mama seçimi her zaman önem taşır bu konuda mama seçim kriterleri makalemize bakabilirsiniz.
* Düzenli olarak alınmayan ölü tüyler
Kediler düzenli olarak senede 2 – 3 kez tüy değiştirebilirler ve bu değişimde tüyleri düzenli olarak taranmazsa kendileri yeterli olarak ölü tüylerini yalayarak temizleyemeyebilirler. Bu durumun önüne geçmek için düzenli olarak taranmaları iyidir.

* Köpeklerde Tüy Sağlığı

Köpeğinizin tüy sağlığı konusunu 3 ana başlıkta ele alabiliriz.
1 – Kulübe bakımı ve temizliği
2 – Köpeğin taranması
3 – Beslenme

* Kulübe bakımı ve temizliği

– Köpeğin kulübesi her gün temizlenmelidir.
– Köpeğin minderi her gün dışarı alınmalı, silkelenmeli ve havalandırmalıdır.  
– Kulübenin içi, tüy artıklarından, döküntülerden süpürülerek temizlenmeli, parazit bulunup bulunmadığı denetlenmelidir.  
10-15 günde bir parazitlere karşı ilaçlama yapmak yerinde bir önlemdir.
– Kirlenen, ıslanan minderlerin temizliğine, kuru ve rutubetsiz olmasına itina gösterilmelidir. Minderler gerektikçe değiştirilmelidir.
– Kulübe çevresinin temizliğine en az kulübe temizliği kadar itina gösterilmeli, yiyecek, döküntü, tüy gibi artıklar itinayla toplanılarak bahçenin uzak bir köşesinde açılan çukura gömülmelidir. Böylece, insan sağlığına da zarar verebilecek olan parazitlerin neden olabileceği tehlikelerden korununmuş olur.
– Kulübede vakit geçtikçe oluşabilecek çürüme, kırılma, çatlama, boyaların dökülmesi gibi arızalar savsaklanmadan giderilmelidir. akan bir dam, rutubet, su geçiren bir taban, yağmurların süzüldüğü, asalakların barındığı çatlak duvarlar büyük sorunlara yol açar.

*Köpeğin Taranması
Köpekleri tararken kısa tüylü ve uzun tüylü olmalarına göre iki sınıfa ayırıp ona göre bir tarak seçeriz. Tüylerinin boyu her ne olursa olsun her gün taranması gerektiğini de unutmamak gerekir.

– Kısa Tüylü
Kısa tüylü dostlarımızı tararken, kısa ve yumuşak kıllı fırçalardan faydalanmak daha doğru olacaktır. Çünkü sert fırçalar dostumuzun derisini çizebilir.

– Uzun Tüylü
Uzun tüylü dostlarımızda ise, uzun ve sert kıllı fırçalardan faydalanmak daha doğru olacaktır. Çünkü uzun ve sert fırçalar tüylerin topaklanmasını engelleyecek ve uzun tüylerin aralarına saklanmış kirlerin çıkmasına yardımcı olacaktır.

* Köpeğin Beslenmesi

Protein, vitamin ve besin değeri yüksek mamaların tüketilmesi, mamasını severek tüketmesi ve buna bağlı olarak stresten uzak kalması tüy sağlığında çok önemli bir rol oynar. Bu konuda sizlere en büyük desteği veteriner hekiminiz verecektir.