oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Mama Seçim Kriterleri

Kediler ve Köpekler de tıpkı bizler gibi her şeyi  tüketemezler ve tüketmemeliler de, sizlere tavsiyemizi söylemeden önce mama seçerken dikkat etmemiz gereken dikkat etmemiz gereken önemli noktalara hep birlikte bir göz atalım.

1 – Sağlıklı Olması
Mamaların içeriğini kontrol etmeliyiz;
* Burada bulanan yazımızda da bahsettiğimiz gibi hayvanlara zararı olan iştah açsın diye konular “sarımsak tozu vb.” katkı maddeleri olmamalı.
* İçeriği bizim yavrumuza uygun olmalı, örneğin bir Chihuahua ile Golden Retriever’in beslenmesi aynı olamaz.
* Tahıl seviyesi ve et seviyesi dengeli olmalı, günümüzde kendisine dünyanın en iyi maması diyen büyük şirketlerin çoğununluğu et oranını %50 nin üzerine çıkartmıyor.

2 – Besin Değerleri
Buraya dikkat bu değerler önemli

* “Taurine”
Taurine özellikle kedilerin yedikleri mamalardan hazır olarak alması gereken vücutlarının üretemediği ve eksikliğinde görme, kalp kası rahatsızlıkları özellikle gebelik dönemlerinde ise yavruların düşük riskinin artması, doğan yavruların ise gelişiminin durması gibi yüksek riskler içermektedir.
* “Protein”
Protein canlıların hayatını devam ettirebilmesi için olmazsa olmaz maddemizdir.
* “Ham Kül”
Bildiğimiz külün aksine ham kül mamadaki mineral seviyesini anlatır yaş mamalarda min. %2/kg tavsiye edilen miktardır.

3 – Katkı Maddeleri
BHA, BHT, TBHQ, Ethoxyquin, Menadion, Propilen, katkı maddeleri, koruyucu maddeler, renklendirici maddeler ve GDO gibi uzatılabilecek bir katkı maddesi listesi bulunmakta en iyisi ve en doğrusu katkı maddesi içermeyen doğal kaynaklardan üretilmiş mamaları kullanmanız olacaktır.

4 – Tüketimi
Yavrunuzun mamayı nasıl tükettiği önemli bir seçim kriterimiz. Tadını beğenmesi, kolay yemesi, parçaların büyüklüğü, boğazı tıkayabilecek küçük tanelerin olmaması bizim için çok önemli

5 – Ev içi kullanımı
Koku faktörü evimizin içerisinde beslediğimiz kedilerimiz veya köpeklerimiz için asla es geçemememiz gereken bir nitelik. Eğer kullandığınız mama evin içerisinde pis bir koku yapıyorsa o zaman acilen o mamadan kurtulun, sizin rahatsız olduğunuz kokudaki bir mamadan sizlerden kat kat daha iyi koku alan yavrularınız nasıl rahatsız olmasın?


6 – Fiyat
Buraya kadar her şey tamam peki bu bahsettiğimiz özelliklerdeki mamanın fiyatı ne olmalı? Eğer mamamız Fiyat/Performans ölçeğinde sınıfta kalıyorsa hiçbir anlamı yok. Kısaca mamamız hem kaliteli hemde ucuz olmalı ve sürekliliği olmalı yani mama her zaman her yerde ulaşılabilir olmalı. Örneğin x bir mamayı buldunuz aldınız yavrunuz beğendi fakat sürekli alacak maddi gücünüz yok ya da aldınız fiyatı da uygun ama tekrar bulabileceğiniz meçhul yine olmadı bu yüzden mümkünse yerli ve fiyatı uygun bir mama bulmalısınız.

* Tavsiyemiz

Gelelim bizim tavsiye ettiğimiz mamaya, bizler sizlere saydığımız bütün özelliklere sahip yerli, uygun fiyatlı, katkı ve koruyucu madde içermeyen, besin değeri yüksek Mamamomarkasını tavsiye ediyoruz.