oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Bir yavru sahiplenirken, şüphesiz herkesi korkutan en büyük soru tuvalet eğitimini nasıl vereceğim? Aslında çok basit bir dizi adımdan ibaret köpeklerde tuvalet eğitimi. Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 8 – 17 hafta arasıdır. Bu dönemde yavrular öğrenmeye ve alışkanlık kazanmaya daha yatkındırlar.

* İlk Adım Alışkanlıklar
Bilmeliyiz ki yavrular yemek yedikten sonra 5 – 10 dk. içerisinde tuvaletini yapma ihtiyacı duyarlar. Bu bizim için çok büyük bir avantaj, yavrularımızı günde 6 – 8 kez besleyebilir ve bu beslenmenin hemen ardından tuvalet ihtiyacını görmesini istediğimiz yere götürebiliriz. Böylelikle yemekten sonra tuvalete gideceğini ve gezeceğini öğrenmiş olur.

* İkinci Adım Ödüller
Köpekler şartlandırılabilen hayvanlardır ve ödül/ceza yöntemini her zaman kullanabiliriz. Köpeğimize yemeğini yedirdik, suyunu içirdik, tuvalet bölgesine getirdik, ihtiyacını giderdikten sonra yaptığı işi takdir edip başını okşayıp sevip ardından ödül maması vermek ona bu yaptığının doğru olduğunu hissettirecek ve artık tuvaletini yapacağı yeri öğrenmiş olacaktır.

* Üçüncü Adım Süreklilik
Yaptıklarımızın boşa gitmemesi ve eğitimin yarıda kalmaması için üçüncü ve son adımımız süreklilik. Yavrumuzu sürekli aynı kişi beslemeli, sürekli aynı bölgelerde gezdirmeli, sürekli her beslenmenin ardından tuvalete çıkartılmalı ve sürekli aynı zaman dilimleri gözetilmelidir. Bir kaç hafta içerisinde sonuç almaya başlayacağınızdan emin olun sabırlı olun ve unutmayın onlar sizin çocuklarınız.