oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Kediler ve Köpekler Neden Ot Yer

* Kediler
Kedinizin saksılarınıza musallat olması garip mi geldi? J Korkacak bir şey yok bu çok normal, kediler neden ot yer? Sorusunun cevabı kusmak için, evet yanlış duymadınız kusmak için kediler ot yediklerinde kusarlar ve sindirim sistemlerini rahatlatırlar. Midelerinde biriken tüy yumaklarını çıkartmak için (neden midelerinde tüy yumağı var ve nasıl engellenir buradaki yazıdan öğrenebilirsiniz) ot yerler ve kusarlar eğer kusmazlarsa mideleri yumuşar, ishal olur ve midelerindeki tüyleri bu şekilde çıkartırlar. Bazen bu tüylerden kaynaklı değil mamadan kaynaklıda olabilir, kuru mamaların tüketimi uzun vadede sindirim sistemine kötü etki yapabilir bu konuda mama seçimi makalemize göz atabilirsiniz.

* Köpekler
Köpekler için ot yeme davranışı kedilerinkine benzemekle birlikte biraz daha karmaşık olabilir. Köpeğiniz dışarda bulduğu çimleri veya otları yemeye çalışıyorsa dikkatlice izleminzde fayda var çünkü bunun bilinen 2 sebebi vardır.


1 – Yetersiz beslenme
Köpeğiniz yediği çimi yavaş yavaş öğüterek ve zevkle yiyorsa bunu iç güdüsel olarak besin takviyesi olarak görüp yiyordur bu durumda mamanızı gözden geçirmenin vakti gelmiştir.

2 – Yediklerini çıkartma isteği
Köpeğinizin gözü kapalı hızlıca keyif almadan bütün bütün çimleri veya otları yuttuğunu görüyorsanız, bu yavrunuzun boğazında birşey kaldığından veya yediği birşeyi çıkartmak istemesinden kaynaklıdır. Önce otu yiyecek ardından kusacaktır.