oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Kedi ve Köpeklerde Tehlikeli Yiyecekler

Konu yavrularımızın sağlığı olunca bilmemiz gereken en önemli konu neleri tüketip, neleri tüketmemeleri gerektiğidir.
Burada tüketmesi gerekenleri anlattık, şimdi sıra tüketmemeleri gereken yavrularımız için tehlikeli yiyeceklerde.
Listemiz birazcık kabarık dikkatlice okuyun.

* İlk Sırada “Yapay Tatlandırıcılar” bulunuyor.
“Ksilitol” adıyla da bilinen yapay tatlandırıcılar, insanlarda şişkinliğe, midede gaza ve ishale neden olabilir; ancak ksilitol hayvanlar için toksiktir, ve öldürücü olabilir. Bu sebeple mamalarımızda bile bulunmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konudaki mama tavsiyeleri makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

* Soğan ve Sarımsak
Sarımsak tozu genel olarak mamaların içerisine iştah açıcı olarak eser (az) miktarda katkı maddesi olarak konulsa da, fazla sarımsak tüketimi hayvanlarda kan yetmezliğine sebep olur ve geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilir.
Soğan ise daha sarımsaktan daha tehlikeli olup hayvanlarınızı katkı maddesi içeren yiyeceklerden bile uzak tutmanızı tavsiye ederiz

* Alkol
İnsanların aksine alkol hayvanlar tarafından sindirilemez ve sonuçları çok ağır olabilir dikkat etmekte fayda var.

*Çiğ Yumurta
Yumurta akının içerisinde bulunan Avidin maddesi hayvanlarda B7 vitamininin emilimini engellemekte ve ciddi tüy dökümü, cilt problemlerine sebebiyet vermektedir. Ayrıca çiğ yumurtada bulunan Salmonella adı verilen mikroorganizmaların hayvanları hasta ettiğinden katkı maddesi Salmonella olan mamaları tüketmemeye özen göstermelisiniz.

*Çikolata
Çikolata’da çok miktarda Teobromin bulunur, Teobromin hayvanların sindirim sistemini bloklar ve mide problemleri, kalp spazmları, nöbetler geçirmesine hatta hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

*Yaş ve Kuru Üzüm
Üzüm az miktarda bile olsa çok hızlı bir şekilde yavrularınızın böbreklerine zarar vererek, böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilir.

*Avokado
İçerdiği persin maddesinden dolayı, hayvanlarda kalp ve karaciğer sorunlarına sebep olabilir.