oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Kedi ve Köpeklerde Kusma 

 Kedi ve köpeklerde kusma her zaman korkulacak bir şey olmamakla birlikte, dikkatlice takip edilmesi gereken önemli bir konudur. Her kusmanın tam olarak belli bir sebebi olmasa da bildiklerimizi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

* Ani mama değişikliği
Yavrularınız büyüdüğü için veya mamasını başka bir mamayla değiştirmek istediğinizde bunu birden yapmamalısınız. Bu konudaki rehberimize buradan ulaşabilirsiniz. Eğer birden mama değişikliği yaparsanız kusma normal ve korkulmaması gereken bir reflekstir.

* Zehirli besinler
Üzüm, avokado, çikolata gibi zehirli besinleri tüketmesi yavrularınızda kusmaya sebebiyet verebilir. Burada bulunan makalemize bakarak zehirli besinleri tespit edebilir ve eğer yavrunuz bu besinlerden tüketmişse onu mümkün olan en kısa sürede veteriner hekimize gitmeniz gerekir.

*Ot tüketimi
Ot tüketiminin ardından hayvanlar genellikle kusarlar. Ot tüketiminin sebeplerini açıkladığımız makalemize buradan bir göz gezdirebilirsiniz.

* Tüy Yumakları
Kedilerde görülen en sık kusma sebebidir. Kediler kendilerini vücutlarındaki ölü tüyleri yalayarak temizlediklerinden zaman zaman midelerindeki tüy yumaklarını kusarak çıkartırlar. Korkulacak bir durum yoktur, bu kusmanın önüne geçmek için kedinizi düzenli olarak tarayarak üzerindeki ölü tüyleri siz alabilirsiniz.

*Parazitler
Kedi ve Köpeklerde bulunan iç parazitler kusmaya sebep olabilir. Bu durumun önüne düzenli olarak veteriner hekiminizden temin edeceğiniz antiparazit ilaçlarla geçebilirsiniz.

*Hızlı Yemek Yeme
Yiyeceklerini çok hızlı bir şekilde tüketmek köpeklerde kusma sebeplerinden biri olarak veteriner hekimlerce listenin başında yer almaktadır.

*Yemek Sonrası Aktivite
Genellikle yemek yedikten sonra enerjisinin topladığı düşünülen köpeklerle hemen oyun ve egzersize başlanır ama bu çok yaygın bir hatadır. Yemek sonrası aktiviteler kusmaya sebep olacaktır. Yavrunuzu yemek yedikten sonra 1 – 2 saat sindirim için dinlenmeye bırakmak daha doğru bir davranış olacaktır.

*Araba Tutması
Köpeklerde araç tutması insanlardan daha sık görülür. Yolculuk bitmeden veya hemen sonrasında kusma olması mümkündür.

* Çeşitli Hastalıklar
Kusmanın mide sorunları, diyabet vb. hastalıkların habercisi olabileceğini de unutmamak gerekir. Kusma hafife alınacak veya önemsiz görülecek bir durum değildir, böyle bir durumla karşılaşınca veteriner hekiminize danışmanızda fayda var.