oflgrup.com.tr

+90 312 373 30 20
+90 549 150 06 61
info@oflgrup.com.tr
Tüm Ürünlerimiz

MAMAMO İLE BİLGİ VAKTİ

Ağız Sağlığı

*Kedilerde Ağız Sağlığı

Kediler, müşkülpesent varlıklardır, her şeyi kolay beğenmezler. Kime karşı dostça davranacaklarına ve ne zaman emirlere itaat edeceklerine kendileri karar verir. Yeme alışkanlıkları yüzünden de “kaprisli” oldukları söylenir. Kedilerin bu kaprisli davranışları, sahiplerini çıldırtmak için yaratılmıştır, yine de onlar bizim en iyi dostlarımız ve canlarımızdır. Onların sağlığı da bizim sorumluluğumuz altındadır. Bu makalemizde sizlere kedilerimizin diş sağlığından bahsedeceğiz yani diş fırçalamadan. Peki bu keyfine düşkün arkadaşların dişlerini nasıl fırçalayacağız? Hayır, tabiki ensesinden tutup fırçayla paldır küldür girmeyeceğiz, peki ne yapacağız? Hemen anlatalım ama öncesinde şunu belirtmekte fayda var ki yapılan bir araştırmada;

“ * Kedi sahiplerinin sadece %12’si kedilerinin dişlerini günlük olarak fırçalıyor.
   * Büyük bir kısmı yalnızca haftada 1 – 2 kez fırçalıyor.
   * %30 dan fazla bir kesim ise daha hiç fırçalamamış. ”


 Bu durum göz önüne alındığında kedinizin sağlığı ve daha uzun seneler birlikte olabilmeniz adına gözünüzde büyüttüğünüz diş fırçalamanın önemli olduğunu bilmeniz gerektiğini düşündük, hadi artık nasıl bir yol izleyeceğimize bakalım.

İlk önceliğimiz sabır, unutmayın ilk günden fırçayla macunu alıp dalmak yok, başlangıç hamlemiz macunu tanıtmak bir miktar diş macununu parmağımıza sıkıp önce koklamasına sonra tatmasına izin vermeliyiz. Bu arada diş macunumuz ve diş fırçamız kediler için özel üretim olmalıdır normal diş macunu ve fırça olmaz. Bu işlemi bir kaç gün tekrarlayacağız amacımız tadına alışması, ardından dişlerine ufak ufak değdirerek sakince sanki yedirmeye çalışıyormuşuz edasında alışma sürecine devam ediyoruz. Bütün dişlerine ilk günden ulaşmaya çalışmayın ürtükmeyin yavrumuzu. Bir kaç gün boyunca bölgeyi genişletmeye devam yavaş yavaş alışmaya başlayınca artık sırada parmak fırçamız var. Parmak fırçamız ile bu işlemi tekrar ediyoruz ve alıştığına emin olduktan sonra artık normal fırçaya geçebiliriz. Unutmayın bu işlem başlarda iki taraf içinde stresli ve yorucu olabilir ama buna değer.

 

* Köpeklerde Ağız Sağlığı

Köpeklerde ağız sağlığı, kedilere nazaran daha kolaydır. Köpekler daha çok söz dinleyen ve komut almaya yatkın hayvanlar olduklarından, korkutmadan, kızmadan ve sakince dişlerini fırçalamanız mümkündür. Bunun için sizlere tavsiyem köpekler için özel üretilmiş çift başlıklı fırçalar ve yine köpekler için özel üretilmiş diş macunları olacaktır. Kesinlikle normal diş macunu kullanmayın. İlk başlarda tamamen temizleme kaygısına ve köpeğinizi korkutma yanlışına düşmeyin, sakin ve sabırla üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey yok.